sobota, 16 października 2010

Wąski krawat –studium przypadku


Ponieważ znowu stał się modny, zadajecie sporo pytań w kwestii szerokości krawata. Czy to chwilowa moda czy elegancka klasyka? Jak? I do czego go nosić.?

To już kolejny raz, kiedy wąski krawat zawitał w męskiej szafie, więc już zahaczamy o klasyk. Po raz pierwszy pojawił się pod koniec lat 20’ XX w jako skutek kryzysu związanego z I Wojna Światową. Kolejna inwazja nastąpiła w połowie lat 50’ jako reakcja panującej mody na amerykańską zimną wojnę, wojnę w Korei i ponure nastroje społeczne. Garnitury stały się bardziej konserwatywne, klapy mniejsze a krawaty rzecz jasna cieńsze. Jasne wyraziste kombinacje barw zostały zastąpione przez subtelne wzory i stonowane kolory. Tak, więc kwintesencją epoki stał się wąski czarny krawat. Spopularyzowany wśród nastolatków w epoce rockabilly przez takie gwiazdy jak Elvis, w latach 60’ wąziutki 2, 5 cm szerokości krawat został ulubionym atrybutem studentów i konserwatywnych mężczyzn. Kolejny powrót to lata, 80’ kiedy za sprawą muzycznej nowej fali stał się symbolem odrzucenia kwiecistej niechlujności stylu lat 70’.Co do tego jak go nosić?.
Krawaty bardzo wąskie typu „śledzik” vel „szczypiorek” postrzegane są, jako awangardowe i ekstrawaganckie, zatem nie na każdą okazje się nadają. Pasują raczej do nieformalnych i mocno niezobowiązujących okoliczności. W sytuacjach bardziej formalnych lepiej wybierać nieco szersze krawaty ok. 4-5 cm, co i tak w zestawieniu ze standardowym rozmiarem jest zdecydowanie poniżej normy, więc wciąż mowa o wąskim krawacie. (za model klasyczny najbardziej uniwersalny uważa się krawaty o szerokości ok. 8 – 8, 5 cm.) Ale kwestie wyboru krawata ze względu na sytuacje są mniej istotne, bo podobnie jak w przypadku innych części garderoby najważniejsze są proporcje. To, jaki wybrać krawat powinno bardziej zależeć od proporcji ciała i garnituru, niż od mody i okoliczności noszenia. Zasadniczo krawat powinien być mniej więcej podobnej szerokości, co klapy marynarki i pasować do szerokości ramion. Zatem szczupli Panowie mogą swobodniej eksperymentować z wąskimi krawatami. Gorzej jest w drugą stronę, bo przy zbyt masywnej sylwetce, szerokiej szyi, albo nader zaokrąglonym brzuchu wąski krawat tylko podkreśli dysproporcje. Optymalny węzeł to pół – Windsor lub najprostsze „four in hand” ale to już trzeba dobrać do grubości tkaniny krawata i rozpiętości skrzydełek kołnierzyka.

1 komentarz:

  1. moglibyście tylko dodać do artykułu jakie spinki pasują do cienkiego krawata.

    OdpowiedzUsuń