piątek, 25 grudnia 2009

Right Size Story - Marynarka cz. 2

Długość marynarki. Czasem patrząc na mężczyzn w garniturach mam wrażenie że w ogóle nie biorą tego parametru pod uwagę. Długość marynarki jest warunkowana wzrostem i proporcjami ciała, a nie długością rąk jak się powszechnie uważa. To jeden z podstawowych błędów podczas zakupów gotowego garnituru jakiś fatalny fałszywy mit żeby marynarkę dopasowywać jedynie ze względu na właściwą długość rękawa. A zatem to nie dł. rękawa determinuje dł. marynarki Podstawowa zasada jest taka że marynarka musi być na tyle długa żeby zakrywać linią pośladków ale jednocześnie powinna kończyć się tak by uzyskać jak najdłuższą linią nóg jak to jest możliwe. Marynarka właściwej długości powinna się kończyć dokładnie w połowie dystansu między szwem kołnierza a podłogą . Dłuższa marynarka optycznie wydłuży linię torsu, ale skróci długość nóg. Kolejnym kluczowym dla sylwetki i proporcji ciała elementem jest wydawałoby się drobny detal czyli guzik marynarki położony w linii pasa. Jest to tzw. Punk ciężkości sylwetki, centralny element marynarki. Zgrabne manipulowanie wysokością jego położenia daje możliwość korekty długości torsu względem nóg tak by uzyskać optymalne proporcje. Guzik ten powinien znajdować się o 1,5 cm poniżej naturalnej talii czyli najwęższego miejsca torsu. Ponieważ tak istotna jest jego rola jako środka i centrum marynarki najlepsi krawcy z londyńskiego Savile Row pozostawiają znalezienie właściwego dla niego położenia na ostatnią przymiarkę przekładając zaznaczenie tego punktu z miejsca na miejsce by mieć absolutna pewność że marynarka się idealnie układa i nadaje figurze idealne proporcje.
Nie bez znaczenia dla sylwetki jest długości i szerokość klap. Klapy mocno wydłużone i ostro ścięte sprawią że niski mężczyzna będzie się wydawał jeszcze niższy a tęgiemu przy takich klapach przybędzie kilogramów. Niewysocy Panowie powinni wybierać marynarki o krótkich wyłogach. Natomiast wysocy wybierając klapy wydłużone które stykają się niżej w ten sposób zrównoważą długi tors.

1 komentarz:

  1. Długośc marynarki faktycznie jest probleme, zwłaszcza dla osób nie mogących się pochwalić 100% proporcjonalną sylwetką.

    Może kontynuacja tematu, z jakimiś rysunkami, dot. doboru długości marynarki dla osób z długim/krótkim tułowiem?

    Dzięki z góry :)

    OdpowiedzUsuń