wtorek, 22 grudnia 2009

szelki

Trochę przydługa przerwa w pisaniu bloga to skutek jakże miłego mojego pobytu w Londynie. Saville Row, Jermyn Street, St James’s .... co za źródło inspirujących tematów, więc na pewno wątki z wyjazdu się pojawią ...

ale teraz obiecane Vislawowi króciutkie dossier o prawdziwych tradycyjnych szelkach, na których pochwałę elegant Oskar Wilde uknuł jedno ze swoich powiedzonek, że:
„ubranie mężczyzny powinno się utrzymać na ramionach , a nie na pasie „
Pasek nigdy nie będzie lepiej niż szelki utrzymywał spodni zarówno z przodu jaki i z tyłu w należytej nienagannej pozycji, wykorzystując jedynie zasady grawitacji. Pominę milczeniem może i praktyczny ale jednak tandeciarski wynalazek czyli szelki zapinane na żabki i kilka słów opowiem o tych tradycyjnych prawdziwych brytyjskich zapinanych na guziczki.Guziczki do zapiania szelek mogą być na zewnątrz albo wewnątrz spodni teraz to zależy od osobistych upodobań, ale z początku kiedy zasady protokołu dyktowały że, szelki powinny być zasłonięte i niewidoczne, a obowiązkowa kamizelka albo zapinana marynarka bardzo pomagały je ukryć, guziczki wszywano po zewnętrznej stronie. Dużo bardziej komfortowe było zapinanie szelek na zewnętrzne guziczki, z dala od ciała. Kiedy mężczyźni przestali obowiązkowo używać kamizelek guziki do zapiania szelek powędrowały do środka spodni.
Ważna uwaga. Nigdy nie używaj paska do spodni gdzie są guziki do szelek!
Szelki idealnie sprawdzają się ze spodniami o wysokim stanie, i tak naprawdę pozwalają idealnie skontrolować należytą długość spodni. Przykrótkie spodnie mogą wyglądać komicznie zbyt długie zaś niechlujnie. Zasadniczo szelki zapinamy tak by z przodu spodnie opierały się na bucie z niewielkim naddatkiem tworzącym z tkaniny wgłębienie nie w nogawce z tyłu spodnie powinny mieć linie prostą nie powinny się marszczyć a ich długość jest kwestią indywidualnych preferencji ale powinna oscylować w okolicy 2 cm nad ziemią.
Nigdy nie należy łączyć paska i szelek na raz. Spodnie powinny mieć albo szlufki do paska albo guziczki do szelek. Spodnie zapięte szelkami z odstającymi pustymi szlufkami od paska wyglądają okropnie, więc radzę jednak wsunąć weń pasek.
Niektórzy dżentelmeni każą w swoich szytych na miarę spodniach guziczki do szelek wszywać na zewnątrz przodu bo to takie stylowe ale wewnątrz z tyłu żeby prowadząc Maserati albo Aston Martina bez marynarki przypadkiem nie poharatać guziczkami tapicerki. Najbardziej znane szelki wśród światowych elegantów i snobów to te od londyńskiego Alberta Thurstona . Brytyjska firma wyspecjalizowana w szelkach i podwiązkach do skarpet ma już prawie 200 letnia tradycje i wierną najbardziej wymagającą i szykowna klientelę. Wszystkie szelki wykonane są z nienaganną starannością o szczegóły, klamry z ręcznie polerowanego mosiądzu, paski z koziej skórki czarnej brązowej lub białej i najwyższej jakości tkaniny.
No cóż nie pozostaje mi nic innego jak namawiać do noszenia tego stylowego dodatku.

2 komentarze:

  1. Podobno szelki Albert Thurston można już nabyć w Warszawie w pracowni krawieckiej Zaremba,czy ktoś moze to potwierdzić?

    OdpowiedzUsuń