wtorek, 11 maja 2010

dress code w biznesie/ business corporate

Business corporate - czyli strój biznesowy koordynowany coś pomiędzy swobodnym a formalnym jest to najczęściej stosowany dress code w biznesie.Business standard, kod korporacyjny, czasem określany jako business smart.Jednym słowem codzienny strój biznesowy

Panowie Codziennym strojem biznesowym jest po prostu garnitur, czyli spodnie i marynarka w tym samym kolorze i z tego samego materiału. Najpowszechniejszymi kolorami są: wszelkie tonacje szarości, popielaty, ciemny grafit, antracyt, granat, tonacje brązów . Latem można dołączyć jaśniejsze tkaniny jasno szary, beżowy ew ecru ale nigdy biały i oczywiście letnie tkaniny są dużo lżejsze.
Dozwolona jest dużo szersza gama koszul niż w przypadku stylu formalnego. Tu powstaje miejsce na zabawę deseniem kolorem i fakturą koszuli. Dopuszczalne są biznesowe koszule w krateczki, w prążki, paski, w kratkę vichy, i w znacznie liczniejszej gamie kolorów niż stricte białe czy kremowe koszule formalne Krawaty nadal nie powinny być zbyt wyzywające i krzykliwe, zresztą krzykliwy krawat nigdy nie jest w dobrym guście, niezależnie od sytuacji. W ramach business smart można sobie pozwolić na dużo swobodniejsze miksowanie deseni i faktur koszuli, krawata a nawet garnituru. Szkoda że tak rzadko bawią się tkaninami polscy mężczyźni. Dużo odważniejsi są w swoich zestawach nawet konserwatywni Brytyjczycy. Podobnie jak przy stylu formalnym obowiązującym obuwiem są męskie sznurowane półbuty, w kolorze stosownie dopasowanym do tonacji ubrania. Pasek do spodni powinien być tego samego koloru co buty. Dodatki mocno ograniczone: obrączka ,zegarek, spinki do mankietów i nic więcej.

Panie Codzienny strój biznesowy to spódnica i żakiet, spodnie z żakietem oraz sukienka lub princeska z koszulą lub marynareczką. W ramach business smart żakiet z bluzką można zastąpić sweterkami typu „bliźniak”.
Ramiona powinny być zakryte, podobnie długość spódnicy powinna być nie krótsza niż 7-8 cm nad kolano. Kolorystyka raczej stonowana, ale dopuszczalna gama kolorów jest zdecydowanie większa niż w przypadku stylu formalnego. Baza czyli kostium powinien być w dyskretnym kolorze ale można sobie pozwolić na bluzki i dodatki, już w bardziej zdecydowanych kolorach, dopasowanych do typu urody. Dopuszczalne są wszelkie pastele i niebieskości ale też czerwony, koralowy, fiolet, tonacje zieleni i żółtego ew amarant. Klasyczny róż i kolor pomarańczowy nigdy nie są kolorami postrzeganymi jako profesjonalne i eleganckie zatem należy ich bezwzględnie w biznesie unikać. Podobnie należy unikać wszelkich elementów seksualizujących wizerunek, jak zbyt duże dekolty, kabaretki, krótkie spódnice, szorty itd. gdyż ujmują poczucia kompetencji i profesjonalizmu.UntitledPantofle noszone do stroju biznesowego powinny zakrywać całą stopę. Tylko latem dopuszczalne są jasne kolory i lżejsze pantofle – z odkrytą piątą lub palcami, o ile stopy są odpowiednio zadbane. Klapki – ostatnio modne – nie mieszczą się w kanonach stroju biznesowego, podobnie jak sandały składające się zaledwie z kilku cienkich pasków. Zakrywające stopę baletki również nie są odpowiednie. Pantofle powinny być na średnim obcasie. Biżuteria jest dozwolona dopasowana do stroju ale nie może być zbyt krzykliwa czy błyszcząca typu wieczorowego . Można ją też zastąpić różnego rodzaju apaszkami lub szalami. I dobrze trzymać się zasady "mniej, znaczy więcej"

1 komentarz:

  1. Stary wpis, ale warto było go odgrzebać. :)

    Napisał Pan "Najpowszechniejszymi kolorami są: wszelkie tonacje szarości, popielaty, ciemny grafit, antracyt, granat, tonacje brązów . Latem można dołączyć jaśniejsze tkaniny jasno szary, beżowy ew ecru", czy naprawdę w lato mogę do pracy założyć garnitur w jednym z trzech ostatnich kolorów? Jakie buty do tego?

    POZDR
    M

    OdpowiedzUsuń