niedziela, 4 lipca 2010

O zasadach doboru krawata do koszuli

Jak dobrać krawat do koszuli ?

Im bardziej sformalizowany ma być strój tym większy powinien być kontrast między kolorem koszuli i krawata, a krawat powinien być ciemniejszy od tła koszuli. W ekstremalnej sytuacji mamy biel i czerń, ale ta kombinacja jest stricte żałobna, a w innych okolicznościach biznesowych bardzo nudna i banalna. Jeżeli sytuacja nie jest na tyle zobowiązująca żeby wkładać białą koszulę i bardzo stonowany np. granatowy krawat, oferta rynkowa daje nieskończone możliwości kombinacji kolorów, deseni i struktur. Warto zwrócić uwagę że poza kolorem i wzorem tkaniny mają również swoją fakturę, zwłaszcza krawaty mają często dodatkowy walor w postaci interesujących splotów i swojej trójwymiarowej gęstości. Jeżeli koszula jest jednobarwna nawet jeżeli ma fakturę, w zasadzie każda kombinacja w wzorzystym krawatem jest dopuszczalna. Można tworzyć kombinacje klasyczne formalne z krawatami w poprzeczne pasy


albo mniej formalne z krawatami w bardziej wzorzystych fakturach.


Przy koszulach w klasyczne biznesowe desenie jak prążki, pasy, czy drobne kraty, nie należy się bać zestawień z krawatem we wzorki, zestawienia z gładkim krawatem są rzecz jasna w porządku ale, nie wykraczają poza oczywisty schemat.


Elegancja to jednak nie standard i banał. Dobry styl nie jest rzeczą przypadku, to też można zestawić kratkę z paskami a prążki z kropkami, ale trzymając się zasady doboru tonacji. W każdym z przedstawionych przykładów, elementy kolorystyczne krawata korespondują z tonacją i kolorystyką koszuli, to w efekcie tworzy harmonijną całość, niezależnie od wariacji w doborze wzorów.


Dla bezpieczeństwa jeżeli nie czujesz się mistrzem dizajnu trzymaj się zasady że przy takich samych wzorach (paski + paski )musi być różnica w wielkości i grubości wzoru, przy różnych wzorach ( paski+ kropki) wielkość i grubość obu wzorów może być taka sama.
I jeszcze jedno! Wylogowane po całości krawaty, to nie synonim klasy i elegancji. Jest wręcz odwrotnie. Jak na ironię, to wizytówka niższych klas z pretensjami do swojej pozycji.
Rasowe krawaty logo i markę mają zawsze dyskretnie od spodu.

5 komentarzy:

 1. Jak dobrać krawat do koszuli? Mój przepis jest prosty - sprawdzić, czy całość (krawat, koszula, marynarka) do siebie pasuje. Jeśli pasuje, jest ok. Nie wiem, czy jestem mistrzem designu, ale lubię - z jednej strony - krawaty jednobarwne, z drugiej - bogate wzory a la Kenzo. Taka słabość - krawaty, które są piękne same w sobie.

  mosze

  OdpowiedzUsuń
 2. i taka metoda chyba jest najlepsza, w końcu nie ma się przecież czego bać, najwyżej z przeciętniaka można awansować na ekscentryka

  OdpowiedzUsuń
 3. Drodzy Panowie, a co sądzicie o węzełkach ('knot') zamiast spinek do mankietów, tak jak to jest pokazane na powyższych zdjęciach?

  OdpowiedzUsuń
 4. zalezy ile kosztuje

  OdpowiedzUsuń
 5. jakie tam węzełki zamiast spinek,zobacz kolecję spinek Venzo,to są spineczki

  OdpowiedzUsuń