wtorek, 24 sierpnia 2010

biały garnitur - dopisek do tematu

W związku z tym, że przyszło do mnie sporo maili odnośnie poprzedniego posta o białym garniturze i najwyraźniej temat nie został wyczerpany, pozwalam sobie dopisać kilka słów uzupełnienia publiczne. Pytacie jak ma się biały garnitur do czarnej koszuli? W moim odczuciu to stara dobra gangsterska klasyka. Biała dwurzędówka w tenisowy prążek i czarne dodatki, to mafijny uniform już z czasów Alla Capone. Takie zestawienie ma tak silne zabarwienie historyczne, że wielokrotnie wykorzystywano je podczas tworzenia kostiumów filmowych właśnie dla postaci o podejrzanej reputacji.


Moim zadaniem, chociaż zestawienie bieli z czernią jest bardzo eleganckie i stylowe ( patrz klimaty Coco Chanel) to jednak w przypadku męskiego białego garnituru, się nie sprawdza. W zestawieniu z czarną koszulą biały gajerek wygląda tanio i totalnie pretensjonalnie. Kojarzy się albo z mafia albo z ze stylem disco lat 70. Zatem dobry zestaw na stylizowaną imprezkę, ale nic po za tym. Notabene boss All Capone, nigdy się aż tak tandetnie nie nosił, może dlatego, że nie modne były jeszcze czarne koszule. To tyle komentarza.

Al Pacino jako Tony Montana w filmie "Człowiek z blizną"Jonh Travolta jako Tony Manero w filmie "Gorączka sobotniej nocy"


All Capone w białym garniturze 1931r.

4 komentarze:

 1. nie znoszę określenia "gajerek". Nie żebym się czepiał, ale to określenie brzmi bardzo "po uczniowsku".

  OdpowiedzUsuń
 2. Moim zdaniem czysty biały jest zbyt jaskrawy jak na garnitur. Preferuję zamiast tego bardzo jasny beżowy czy kremowy. Muszę jednak przyznać, że Capone i Twain w swoich wyglądają nieźle. Czarnym koszulom oczywiście nie.

  OdpowiedzUsuń
 3. "gajerek"? ja też nie znoszę ! dlatego czasem używam, bo konotacja jest co najmniej pejoratywna a napewno protekcjonalna.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dr Kilroy to zależy od karnacji. Dla mnie biało-śnieżny garnitur byłby idealny ze względu na śródziemnomorski typ urody, zaś w beżowym czy kremowym wyglądałbym kiepsko. Ale muszę ci przyznać rację że dla Polaka o typowej słowiańskiej urodzie lepszy byłby kremowy oraz beż od czystej bieli.

  OdpowiedzUsuń