środa, 26 maja 2010

kołnierzyk -dossier Cz.1 rodzaje kołnierzyków

Okno wystawowe w paryskim sklepie Brookes Brothers, zainspirowało mnie do napisania posta o kołnierzykach.

Rzadko kiedy kupując koszulę zwraca się uwagę na rzecz podstawową. Przy wyborze koszuli nie tylko jej kolor czy tkanina są istotne ale niebagatelne znaczenie ma też rodzaj kołnierzyka. Kołnierzyk to przecież rama dla twarzy. Wybierając odpowiedni fason można korygować zarówno kształt twarzy, jak i proporcje głowy w stosunku do ramion. Może uda mi się nieco usystematyzować i uporządkować kołnierzykowe dossier i podpowiedzieć jak wybrać odpowiedni fason.Na początek anatomia kołnierzyka.. Ważne są trzy zasadnicze wytyczne.

Po pierwsze obwód kołnierzyka. Właściwy powinien być tak dobrany by po zapięciu guziczka można było z powodzeniem wetknąć palec między kołnierzyk i szyję.
Po drugie warto zwrócić uwagę na wysokość kołnierzyka. Szycie koszuli na miarę zapewnia perfekcyjne dopasownie tego wymiaru. Im krótsza szyja tym ten wymiar powinien być krótszy. Kołnierzyk dobrze dopasowanej koszuli wystaje na karku ok. 1cm - 1,5 cm ponad poziom kołnierza marynarki.
Po trzecie dla proporcji twarzy zasadnicze znaczenie ma rozstaw i kształt skrzydełek kołnierzyka.

Wariantów kołnierzykowych jest kilkadziesiąt. Niektóre firmy szyjące koszulę na miarę oferują nawet 60 rodzajów. Ja się skupię na tych najbardziej popularnych.


standard czyli kołnierzyk klasyczny. nazywany też Kent .najbardziej rozpowszechniony ze wszystkich praktycznie większość koszul ma zastosowany właśnie ten typ kołnierzyka.


                                                                                                                           
Kołnierzyk Narrow, czasem nazywany mafia collar. Charakteryzuje się blisko,  rozstawionymi skrzydełkami, czasami skrzydełka są wydłużone. Pasują do niego proste, wąskie węzły krawata.


                                         
Kołnierzyk włoski nazywany , tzw. cuteway lub Windsor skrzydełka są bardzo szeroko rozstawione praktycznie tworząc poziomą linię., przez ostatnie lata zyskał dużą popularność jako kołnierzyk koszul biznesowych, między innymi dlatego że ociepla wizerunek, dając wrażenie że twarz wydaje się uśmiechnięta. Pasuję do niego szerokie wiązania krawata, typu Windsor lub pół Windsor


 
Pół-szeroki,  kołnierzyk pół-włoski analogicznie skrzydełka rozstawione są szerzej niż w klasycznym ale nie tak ekstremalnie jak przy włoskim . Dobrze wygląda z szerszymi węzłami krawata.Kołnierzyk button down, nazywany amerykańskim, to kołnierzyk którego skrzydełka przypięte są do koszuli guziczkami najczęściej stosowany w koszulach które moją mniej formalny sportowy charakter. Kiedyś niedopuszczalne był noszenie krawata do tego typu kołnierzyka,gdyż uchodzi on za nieformalny. Teraz styl ulicy rządzi i łamie nawet zatwardziałe zasady DC toteż zwłaszcza w sytuacjach business casual jest on dopuszczalne. Natomiast faux pas pozostaje noszenie takiego kołnierzyka z nie zapiętymi guziczkami.

Kołnierzyk Button-down od wewnętrznej, zasada zapinania na guziiczki pozostaje ale kołnierzyk uchodzi  za dużo bardziej elegancki i formalny.Kołnierzyk typu Tab charakteryzuje się tym że skrzydełka kołnierzyka spina się pod węzłem krawata. Rodzaj wiązania krawata należy tak dopasować by wypełnił on przestrzeń między skrzydełkami i tym samym przykrył zapięcie Nie nadaje się do noszenia bez krawata.


Bardzo elegancki i stylowy tzw. Pin skrzydełkach mają specjalne otworki do przeciągnięcia sprzączki. odpowiednią spinką spina się oba skrzydełka  tak by uwięzić węzeł krawata w środku. Najlepiej wygląda z prostym węzłem four-in-hand. Ale takie umocowanie sprzyja też węzłom o bardziej skomplikowanych konstrukcjach. Taki rodzaj kołnierzyka absolutnie nie nadaje się do noszenia bez krawata.

cdn........

9 komentarzy:

 1. Czy wie ktoś może gdzie można kupić w Warszawie taką spinkę do ostatniego zaprezentowanego kołnierzyka? Z góry dziękuje

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. takiej spinki można poszukać u Berga w Złotych Tarasach, albo w sklepie Sir Arthur na Brackiej 5, ew. w necie czy na kole

  OdpowiedzUsuń
 4. "Kołnierzyk button down, nazywany amerykańskim(...) Kiedyś niedopuszczalne był noszenie krawata do tego typu kołnierzyka"

  hmmm wydaję mi się że w USA to "dawniej" jest już bardzo dawne, bo kojarzę że w jakiś filmach z lat 60' widywałem ludzi mających krawaty zawiązane do koszuli button down, teraz sobie nie przypomnę jakie były to filmy, jednak nie był to pojedynczy przypadek.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie zgodzę się z Panem. Jest to wciąż powszechna praktyka. Taki styl, co poradzić ?

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie pisałem że nie, pisałem że nie bardzo pasuje mi tutaj zdanie "kiedyś było niedopuszczalne" skoro już w latach 60' było to dość normalne, fakt że tylko w USA, jednak skoro lata 60 to "niedawno" to gdzie jest dawno? :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. A że praktyka powszechna, wiem, natomiast twierdzę że "casualowe" krawaty do buton down pasują bardzo dobrze, kwestia doboru, jest to jak najbardziej nieformalne, ale w wielu przypadkach wygląda dobrze.

  OdpowiedzUsuń
 8. w takim razie źle zrozumiałam, w pośpiechu porannym :)

  OdpowiedzUsuń
 9. O... znalazłem przykład "historyczny"
  Garsoniera (1960)
  http://1.fwcdn.pl/ph/46/39/34639/256194.1.jpg

  OdpowiedzUsuń